ابزار های آنلاین

تفاوت مراکز درمانی طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد

مراکز درمانی

بیمه شدگان در قرارداد های درمان تکمیلی همواره با سوالی در خصوص تفاوت مراکز درمانی طرف قرارداد و یا غیر طرف قرارداد روبرو می باشند .

قبل از اینکه بخواهیم درمورد مراکز درمانی طرف قرارداد صحبت نماییم لازم است گذری داشته باشیم به مبحث تعرفه در بیمه های درمان تکمیلی

منظور از تعرفه در بیمه های درمان تکمیلی ، درصد و یا مبلغی می باشد که وزارت بهداشت به ازای انجام اقدامات درمانی در مراکز درمانی (خصوصی یا دولتی) تعیین کرده است. یعنی مرکز درمانی در ازای انجام هر اقدام درمانی این هزینه را براساس این تعرفه از بیمار دریافت می نماید.

انواع تعرفه

تعرفه آزاد ، تعرفه دولتی و تعرفه خصوصی

تعرفه آزاد

تعرفه ای است که افراد در زمان مراجعه به هر یک از مراکز درمانی غیر طرف قرارداد با شرکت های بیمه ای و یا تامین اجتماعی پرداخت می نمایند

تعرفه خصوصی

تعرفه ای است که شرکت های بیمه ای هزینه های درمانی پرداخت شده در مراکز خصوصی را براساس این تعرفه پرداخت می نمایند که این تعرفه نسبت به مراکز دولتی بیشتر می باشد

تعرفه دولتی

تعرفه ای است که شرکت های بیمه ای هزینه های درمانی پرداخت شده در مراکز درمانی دولتی را براساس این تعرفه پرداخت می نمایند

مراکز درمانی طرف قرارداد

این مراکز تحت قرارداد با شرکت بیمه گر می باشند یعنی طی قرارداد منعقد شده بین شرکت بیمه و مرکز درمانی بیمه شدگان در صورت مراجعه به این مراکز طبق تعرفه می توانند از خدمات استفاده نمایند

مراکز غیر طرف قرارداد

این مراکز تحت قرارداد با شرکت بیمه مورد نظر نبوده و بیمه شدگان براساس تعرفه آزاد اقدام به پرداخت هزینه ها می نمایند.

با مراجعه به مراکز غیر طرف قرارداد(خصوصی یا دولتی) ، بیمه شدگان می توانند با ارائه مدارک درمانی به شرکت بیمه خود ، اقدام به دریافت هزینه های درمانی خود طبق تعرفه دولتی و یا خصوصی نمایند.

در این حالت به دلیل دریافت هزینه های درمانی در این مراکز با تعرفه آزاد ، و پرداخت هزینه توسط شرکت بیمه با تعرفه خصوصی و یا دولتی ، عملا بیمه شده دارای ضرر و زیان خواهد بود چراکه مابه التفاوت این اختلاف در تعرفه را بیمه شدگان پرداخت می نمایند.

پس بهتر است در انتخاب شرکت های بیمه ای خود نهایت دقت را داشته باشیم و به عنوان یکی از اولویت ها ، ملاک انتخاب شرکت های بیمه ای خود را تعداد و کیفیت مراکز درمانی طرف قرارداد با شرکت بیمه در نظر بگیریم.تا به آسانی به مراکز درمانی با کیفیت که طرف قرارداد با شرکت بیمه ای فوق نیز می باشند مراجعه نماییم و هزینه های درمانی خود را به صورت کامل پرداخت نماییم.

میلاد محمدی
ده سال در صنعت بیمه مشغول به فعالیت هستم در این بستر به دنبال این هستم که با نگاهی نقادانه و بدون جانبداری از خدمات شرکت های بیمه ای ، به بررسی خدمات هر شرکت بپردازم . تا شما بتوانید بهترین انتخاب را جهت اخذ پوشش بیمه ای داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *